دولت در کنار نظارت از تشکل‌های غیر‌دولتی حمایت کند

89/02/28  -  12:03     شماره: 8902280565 

نسخه چاپی

نماینده تشکل‌های مردم‌نهاد اصفهان:

دولت در کنار نظارت از تشکل‌های غیر‌دولتی حمایت کند

خبرگزاری فارس: نماینده تشکل‌های مردم‌نهاد اصفهان گفت: دولت در کنار نظارت بر تشکل‌های غیردولتی، از آنها حمایت کند و واقعا آنها را به عنوان یاور و مشاور خود و دیگر نهادها به حساب بیاورد.

 حسین محمدرضائی خوراسگانی+ انجمن حمایت از کشاورزان+Hossei Mohammad Rezaeeح

حسین محمدرضایی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان، با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد بازوان دولت و نهادهای دولتی هستند، اظهار داشت: این نهادها می‌توانند به بخشی از مسائل جامعه بپردازند و باری از دوش دولت و اجتماع بردارند.

وی افزود: مسئولان باید از توانمندی این تشکل‌ها نسبت به نوع فعالیت آن به عنوان مشاور در سازمان‌ها، ادارات و شهرداری‌ها کمک بگیرند.

نماینده تشکل‌های مردم نهاد شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه سازمان‌های مردم نهاد (سمن) یا همان NGOها تشکل‌هایی غیر‌دولتی هستند، تصریح کرد: گروهی از اشخاص حقیقی یا حقوقی غیرحکومتی با عناوین همچون «جمعیت»، «انجمن»، «کانون»، «مرکز»، «گروه»، «مجمع»، «خانه»، «مؤسسه» می‌توانند به ‌صورت داوطلبانه با رعایت مقررات به تاسیس سمن‌ها اقدام کنند.

محمدرضایی ادامه داد: سمن‌ها باید با اهداف غیرانتفاعی و غیرسیاسی در حوزه‌های فرهنگی، ورزشی، اجتماعی، درمانی، کشاورزی و‌... فعالیت کنند و حیات اینگونه تشکل‌های مردم نهاد در غیردولتی بودن آنهاست.

وی بیان داشت: یکی از راه‌های کم شدن حجم بدنه دولت اعتماد به سازمان‌های مردم نهاد و واگذاری قانون‌مند بخشی از تکالیف به این تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی است.

نماینده تشکل‌های مردم نهاد شهرستان اصفهان با بیان اینکه سمن‌ها از دیرباز فعالیت داشته‌اند، گفت: در دهه اخیر در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی، کشاورزی بیش از دیگر حوزه‌ها فعالیت داشته و علاقه‌مندان زیادی را جذب کرده‌اند.

محمدرضایی افزود: تشکل‌های غیردولتی به عنوان راهکارهایی نو برای مشارکت بخشی مردم در تعیین سرنوشت از آن جهت در دنیای امروز اهمیت یافته‌اند که می‌توانند به عنوان حلقه واسط بین حکومت‌ها و مردم عهده‌دار انتقال خواسته‌های مردم به نظام حکومتی باشند.

وی با تاکید بر اینکه تشکل‌های مردم نهاد نباید از مسیر اصلی خود خارج شوند، تصریح کرد: سازمان‌های مردم نهاد باید در چارچوب شرح وظایف و اساسنامه خود فعالیت کنند و در هر حال منافع و مصالح عمومی و ملی را به عنوان مبنا و شاخص اصلی فعالیت‌های خود مورد توجه قرار دهند و در این صورت کسی نمی‌تواند مانع کار این تشکل‌ها شود.

نماینده تشکل‌های مردم نهاد شهرستان اصفهان افزود: تشکل‌های مردم نهاد باید با توجه به تجارب خود آهسته و پیوسته فعالیت و حرکت کنند.

محمدرضایی با اشاره به اینکه برخی مساجد، تکایا، هیئت‌های مذهبی و قهوه‌خانه‌ها نهادهای غیردولتی سنتی و قدیمی می‌دانند، بیان داشت: صندوق‌های قرض‌الحسنه، خیریه‌ها، انجمن‌های اسلامی و سپس اتحادیه‌ها، اصناف و نظام‌های صنفی و مهندسی و انجمن و کانون‌های خبرگان کشاورزی شکل‌های جدید نهادهای مدنی هستند و باید از دست مدیران نیمه‌دولتی خارج شوند.

وی ادامه داد: مسئولان همواره به موثر بودن فعالیت تشکل‌های غیردولتی و مردم نهاد اشاره می‌کنند، اما نکته ضروری این است که دولت در کنار نظارت بر تشکل‌های غیردولتی، از آنها حمایت کند و واقعا آنها را به عنوان یاور خود به حساب بیاورد.

نماینده تشکل‌های مردم نهاد شهرستان اصفهان خاطرنشان کرد: این در کلان شهری مثل اصفهان که پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است باید ضروری باشد و بیش از هر جایی اولویت دارد و نیازمند توجه جدی مسئولان استان، سازمان‌ها و شورای اسلامی و شهردارها است.

انتهای پیام/ج10/ع

لطفاً نظر خود را در مورد مطلب فوق در قسمت ( نظر شما ) درج نمائید. متشکرم

/ 0 نظر / 23 بازدید